Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2012

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ Ο ΝΗΛΕΑΣ 2-1 ΤΗΝ ΕΡΕΤΡΙΑ

Ο Γιάννης Γκούμας με πέναλντι κάνει το 1-1
Ένα γκολ του νεαρού Τάσου Μαστροκώστα στο 92ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση του Νηλέα με την Ερέτρια για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας. Η ομάδα μας απέναντι σ' έναν εξαιρετικό αντίπαλο, αγωνίστηκε με πάθος, υπομονή κι αγωνιστική πειθαρχία, έφθασε στη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο, με το οποίο απομακρύνθηκε αρκετά από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο αγώνας του Σαββάτου μέχρι το 75ο περίπου λεπτό δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά στα τελευταία λεπτά απέκτησε γρήγορο ρυθμό, χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες και σημειώθηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Η Ερέτρια προηγήθηκε στο 42' όταν από σέντρα του Μπασινά, ο Μακρής στην προσπάθεια του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 64' ο Φραγγής ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Κοκκάλα και ο Γκούμας με άψογη εκτέλεση πέναλντι έκανε το 1-1. Στο 83' από αδράνεια της άμυνας του Νηλέα, ο Σταματάκος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε αλλά ο Μούντριχας απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Στο 85' ο Φραγγής και στο 89' ο Γκούμας σούταραν από ευνοική θέση άουτ και στο 90' ο Ντίνος Κότσαρης απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ το σουτ του Ευγενίου διατηρώντας το 1-1. Στο 92' μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγγή, ο Μαστροκώστας με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Με την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι εξής ποδοσφαιριστές:
Κότσαρης Κ., Μπονός, Μακρής, Ζέρβας, Βογιατζής, Κότσαρης Σωτ., Καρλής Α. (40' λ.τ. Ζωντός), Μούντριχας Στ., Πόγκας (76' Παπακωνσταντίνου), Γκούμας (87' Μαστροκώστας), Φραγγής.
Το ερχόμενο Σάββατο Νηλέας αγωνίζεται στο γήπεδο της Δροσιάς με αντίπαλο την τοπική ομάδα.