Τρίτη 2 Οκτωβρίου 2012

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΜΗ

Η ενδεκάδα του Νηλέα στον αγώνα με την Κύμη
Την πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε την Κυριακή ο Νηλέας από τον Α.Ο. Κύμης, με 3-1. Παρά την ανωτερότητα των φιλοξενουμένων, η ομάδα του Νηλέα στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να αποφύγει την ήττα αν οι ποδοσφαιριστές του ήταν πιο προσεκτικοί σε κάποιες επιλογές τους κι αν ο διαιτητής κ. Μάγειρας δεν μετέτρεπε το έμμεσο φάουλ σε πέναλντι, με το οποίο η Κύμη πέτυχε την ισοφάριση. Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας με την ομάδα μας, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Γκούμας, από μπαλιά του Πόγκα, άνοιξε το σκορ. Στο 13ο λεπτό ο Καρλής προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα με ανάποδο ψαλίδι, λίγο μέσα από την πλάγια γραμμή της μεγάλης περιοχής, βρήκε τον Κύρου στο κεφάλι, αλλά ο διαιτητής αντί έμμεσο φάουλ καταλόγισε πέναλντι και ο Μπαλογιάννης πέτυχε το 1-1. Στο 32' ο Περιβολάρης απέφυγε με εξαιρετική ενέργεια τους αμυντικούς της Κύμης και βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μπασινά, αλλά πλάσαρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσάγκος με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας πίεσε περισσότερο τον αντίπαλο, απείλησε στο 65' από συνδυασμό Παπαρήγα, Περιβολάρη, Γκούμα, αλλά ο τελευταίος καθυστέρησε και τον πρόλαβαν οι αμυντικοί. Δύο λεπτά αργότερα ο Καλογερόπουλος με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Με λάθη η διαιτησία του κ. Μάγειρα με σημαντικότερο τον καταλογισμό του πέναλντι υπέρ της Κύμης.
Η σύνθεση του Νηλέα:
Kότσαρης Κ., Μπονός, Σαμαράς Στ., Κότσαρης Σωτ., Καρλής Α., Ζέρβας, Βογιατζής, Πόγκας (46' Παπαρήγας), Περιβολάρης, Γκούμας (67' Παπακωνσταντίνου), Ζωντός (38' Φραγγής).
Την ερχόμενο Σάββατο ο Νηλέας αγωνίζεται στο Αυλωνάρι με αντίπαλο την τοπική ομάδα.