Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ Ο ΝΗΛΕΑΣ 4-0 ΤΟ ΔΥΣΤΟ

Πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη πέτυχε την περασμένη Κυριακή ο Νηλέας επί του ισχυρού Δύστου με το ευρύ 4-0, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας. Με το αποτέλεσμα αυτό και σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση, η ομάδα μας αντιμετωπίζει με αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος οχτώ αγωνιστικές πριν το φινάλε. Να επισημάνουμε ότι και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, αλλά μετά το πρώτο εικοσάλεπτο η ομάδα μας ισορρόπησε τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 30ο λεπτό, όταν ο Μακρής εκμεταλλεύτηκε μακρινή πάσα στην καρδιά της άμυνας του Δύστου και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με την ομάδα του Δύστου να είναι καλύτερη και να προσπαθεί να φθάσει στην ισοφάριση. Στο 60' από σέντρα του Μαστροκώστα, ο Συλβέστρος σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Σταδιακά ο Νηλέας ανέβασε πάλι την απόδοσή του και στο 71' μετά από εκτέλεση φάουλ του Φραγγή, ο Γκούμας με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Στο 75' ο ίδιος παίκτης με νέα κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιώργου Καρλή έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 80' με πέναλντυ που εκτέλεσε ο Γιώργος Καρλής σε ανατροπή του ίδιου μέσα στην περιοχή. Στο 82' ο Φραγγής βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα του Δύστου, αλλά πλάσαρε άουτ.
Ο Νηλέας αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση:
Κότσαρης Κ. του Γ., Μπονός, Μάλλιος, Κότσαρης Σωτ., Δημολιάνης, Βογιατζής, Καρλής Γ., Μακρής (67' Ζέρβας), Ζωντός Γ. (76' Τζόκας), Γκούμας (88' Κότσαρης Κ. του Α.), Φραγγής.
Την ερχόμενη Κυριακή ο Νηλέας θα αγωνιστεί στο γήπεδο του Βασιλικού με αντίπαλο το Λήλα.